معرفی سیمولینک متلب simulink

سیمولینک درواقع یکی از محصولات شرکت MathWorks می باشد و به دلیل تحلیل در محیط گرافیکی در دسته­ی نرم افزارهای گرافیکی قرار می گیرد. سیمولینک با نرم‌افزار متلب (MATLAB) ادغام شده و برای مدل‌سازی، شبیه‌سازی و تحلیلی سیستم‌های دینامیکی به کار می‌رود. این بسته نرم‌افزاری، یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) دارد که با استفاده از بلوک‌های آن می‌توان مانند آنچه با خودکار روی کاغذ رسم می‌کنیم، سیستم را تشکیل دهیم.

با استفاده از سیمولینک می‌توان رفتار یک سیستم را بدون نیاز به ساختن آن تحلیل نمود. در نتیجه یک مهندس برق با استفاده از سیمولینک می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان به بررسی تأثیر اغتشاشات یا سایر عوامل ورودی بر عملکرد یک سیستم بپردازد. همچنین شبیه‌سازی سیستم‌ها این توانایی را در اختیار می‌گذارد تا عکس‌العمل یک سیستم در صورت تغییر پارامترهای ورودی آن به خوبی شناخته شود.

سیمولینک به صورت یک کتابخانه در نرم‌افزار MATLAB عرضه شده‌است که شبیه‌سازی توسط بلوک‌های این کتابخانه به صورت دیاگرام‌های بلوکی انجام می‌شود. سیمولینک شامل یک کتابخانه عظیم از بلوک دیاگرام های مختلف است. همچنین شما می توانید به راحتی بلوک دیاگرام هایی را که در سیمولینک موجود نیستند را در آن ایجاد کنید و از آن بهره ببرید. همچنین در Simulink برقراری ارتباط با خود محیط متلب و کد بسیار به راحتی صورت می پذیرد.

در صفحه رسمی سیمولینک در وب سایت متلب چند ویژگی برجسته شده که اگر با دقت به آپدیت های سال­های اخیر نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که شرکت مت­ورکس برای سیمولینک مقاصدی مشخص در نظر گرفته است، برای آشنایی بیشتر شما این حوزه‌­ها را در ادامه نام برده ایم:            ارتباطات بی­سیم (Wireless Communications)
الکترونیک قدرت – طراحی و کنترل (Power Electronics Control Design)
سیستم های کنترلی (Control Systems)
پردازش سیگنال (Signal Processing)
رباتیک (Robotics)
سیستم­های پیشرفته کمک راننده (سیستم های خودران) (Advanced Driver Assistance Systems)
پردازش تصویر و بینایی رایانه‌­ای (Image Processing and Computer Vision)
اینترنت اشیاء (Internet of Things)
سیمولینک متلب دارای جعبه ابزارهایی نیز جهت کمک به حل محاسبات تخصصی در حوزه­‌های متفاوت می باشد که در زیر برخی از محبوب‌ترین آنها را قرار داده ایم:

جعبه‌ابزار قدرت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی قدرت
جعبه‌ابزار مخابرات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی مخابرات
جعبه‌ابزار کنترل متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی کنترل
جعبه‌ابزار فازی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات فازی
جعبه‌ابزار محاسبات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات عددی
جعبه‌ابزار تخمین متلب، توابع و ابزارهای محاسبات بحث تخمین سیستم در مهندسی کنترل
جعبه‌ابزار آمار متلب، توابع و ابزارهای محاسبات آمار
جعبه‌ابزار جمع‌آوری داده متلب، توابع و ابزارهای جمع‌آوری داده
جعبه‌ابزار شبکه عصبی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات شبکه عصبی
جعبه‌ابزار پردازش تصویر متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش تصویر
جعبه‌ابزار پردازش صوت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش صوت
جعبه‌ابزار احتمالات متلب
جعبه‌ابزار محاسبات سیمبولیک متلب
جعبه‌ابزار کارگاه بی‌درنگ متلب، توابع و ابزارهای محاسبات سامانه‌های بی‌درنگ

مقالات مرتبط

معرفی نرم افزار متلب MATLAB

اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مند باشید، مطمئنا بارها نام نرم‌افزار متلب را شنیده‌اید. متلب (Matlab) نام یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم و هم‌چنین یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی، تجسم و توسعه نرم‌افزارهای تجاری است.

درباره فاند بیشتر بدانید؛ روش های دریافت فاند

فاند یا کمک هزینه‌ها معمولا در ازای انجام کار و تعهداتی خاص ، شایستگی خاص ، یا نیاز مالی متقاضی به دانشجو تعلق می‌گیرد. دریافت فاند از دانشگاه‌ها ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مساله برای تحصیل در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود و تقریبا همه دانشجویان در طول دوره پذیرش خود، علاوه بر اعتبار خود دانشگاه، امكان برخورداری از فاند در كل طول دوره تحصیلی را در نظر می‌گیرند.

پاسخ