جزئیات و ساختار آزمون GRE GENERAL

معرفی آزمون GRE

نام آن از مخفف کلمات Graduate Record Examinations می‌آید. از آنجا که این آزمون از پیش نیازهای پذیرش برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاه‌های جهان و به ویژه آمریکا می‌باشد، به آزمون پذیرش (Admissions) نیز معروف است.
در آزمون GRE سه موضوع مهارتی: محاسبات ریاضی، درک مطلب و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد. آزمون GRE را موسسهETS در سال ۱۹۴۹ طراحی کرده است و امروزه به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. ETS آزمون GRE General را در سال ۲۰۱۱ مورد بازبینی قرار داد و تغییراتی در این آزمون صورت داد. تغییرات اعمال شده درGRE به جهت تبدیل کردن آن به آزمونی بود که بتواند مهارت‌های دانشجویان متقاضی دوره‌های تحصیلات تکمیلی را بهتر از قبل مورد سنجش قرار دهد.

ساختار آزمون GRE General

آزمون جی آر ای مهارت های شما را در سه بخش ارزیابی می کند:
۱- رایتینگ تحلیلی Analytical Writing
دو سوال که هرکدام ۳۰ دقیقه هستند. این بخش نمره ای از ۶ دارد که به صورت نیم نمره ای تغییر می کند.
۲- دامنه لغت و درک مطلب Verbal Reasoning
دو مجموعه سوال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۰ دقیقه هستند. این بخش نمره ای بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ دارد و نمره ها به صورت ۱ نمره ای تغییر می کتند.
۳- استدلال ریاضی Quantitative Reasoning
دو مجموعه سوال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۵ دقیقه هستند. نمره بخش ریاضیات هم دقیقاً مشابه بخش وربال است.
طبق توضیحات بالا شما باید در یک ساعت دو رایتینگ بنویسید، در یک ساعت دیگر به ۴۰ سوال وربال پاسخ بدهید و در ۷۰ دقیقه دیگر هم به ۴۰ سوال ریاضی پاسخ بدهید.

نمره هر بخش آزمون چگونه است؟

همانطور که می بینید، مجموع نمره های بخش های وربال و ریاضی عددی بین ۲۶۰ تا ۳۴۰ است. اغلب دانشگاه ها برای مجموع این دو نمره مینیمم قرار می دهند. این مینیمم معمولاً نمره ای در حدود ۳۰۰ تا ۳۱۰ است.

ارزیابی نمره بخش نگارش تحلیلی بر مبنای کیفیت پاسخی است که به پرسش مطرح شده در قالب مقاله می‌دهید. نمره این بخش میانگین نمرات دو مقاله نوشته شده شما است. میانگین نمرات اخذ شده، رند و عدد بدست آمده مابین ۶-۰ در کارنامه درج می‌گردد.

درک لغات ( Verbal Reasoning) آزمون GRE General

قسمت درک واژگان (Verbal Reasoning) در برگیرنده ی دو بخش است که هر بخش شامل ۲۰ سوال تستی است. این بخش شامل سه نوع پرسش درک مطلب (Reading Comprehension) (10 سوال)، تکمیل متن (Text Completion) (6 سوال) و انتخاب دو کلمه هم معنی برای تکمیل یک جمله (Sentence Equivalence) (4 سوال) می‌باشد. مدت زمان در نظرگرفته شده برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش ۳۰ دقیقه و در مجموع یک ساعت زمان برای پاسخگویی به سوالات این بخش در نظر گرفته شده است. هدف از طراحی این قسمت، ارزیابی مهارت آزمون دهنده در تجزیه و تحلیل متن به همراه خوانش انتقادی متن، ارزیابی توانمندی آزمون دهنده در درک منطقی و توانایی تجزیه و تحلیل ارتباط بین کلمه¬‌ها و محتوای مطالب متن ارائه شده است. در واقع بخش درک مطلب، استدلال انتقادی و کاربرد واژگان را ارزیابی می‌کند. نمره آزمون درک واژگان در بازه ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه می‌شود.

سوالات ریاضی GRE

ریاضی جی آر ای از ریاضی دبیرستان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک هم بسیار آسان تر است. البته چند تا از موضوعات موجود در ریاضی GRE در دبیرستان های ما معمولاً تدریس نمی شوند، اما در کل سطح آن آنقدر بالا نیست که خیلی از دانشجو ها فکر می کنند. برای گرفتن نمره بالا در ریاضیات جی آر ای شما باید سرعت عمل خوبی داشته باشید. شاید خیلی از سوال های بخش کوانت جی آر ای سخت نباشند، اما گرفتن نمره بالا در این بخش مستلزم تمرین و کسب مهارت است.
هر یک از بخش‌های ریاضی حدوداً از ۸ سوال محاسباتی، ۹ سوال حل مسأله و ۳ سوال تفسیر داده‌ها تشکیل می‌شود.
در بخش ریاضیات شما به یک ماشین حساب هم دسترسی دارید و می توانید از آن برای انجام محاسبات خودتان استفاده کنید. البته، اگر واقعاً می خواهید نمره خوبی بگیرید، من توصیه نمی کنم چندان به این ماشین حساب وابسته باشید.

Analytical Writing آزمونGRE

این قسمت شامل دو بخش است که داوطلب باید در مدت زمان ۱۰ دقیقه به آنها پاسخ دهد. برای پاسخگویی به هر سوال ۳۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. یکی از موضوعات مربوط به “تحلیل یک موضوع” و دیگری “تحلیل یک مبحث” است. در این قسمت مهارت‌ داوطلب در نظم دهی به ایده‌ها و نحوه‌ی بیان آن‌ها به صورت کتبی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. داوطلبان باید توانایی اظهار نظر در مورد موضوعات سخت و پیچیده را داشته باشند و به صورت صحیح و قابل فهم نظرات خود را به صورت نوشتاری بیان کنند.
موضوعات مربوط به این دو تکلیف نوشتاری از مجموعه سوالاتی انتخاب می‌گردند که شما می توانید در وب سایت ETS با عنوان مجموعه سوالات Issue TaskوArgument Task به آنها دست پیدا کنید.

چه کسانی باید آزمون GRE بدن ؟

آزمون جی آر ای یکی از آزمون هایی است که اغلب دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های آمریکای شمالی در مقاطع ارشد و دکتری ادامه تحصیل بدهند باید در آن شرکت کنند. همچنین نمره این آزمون در پنل‌های پذیرش و بورس تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکمل مدارکی نظیر ریز نمرات دوره کارشناسی، توصیه نامه‌ی استادان، رزومه علمی و سایر مدارک فارغ‌التحصیلی است. باید این نکته را نیز متذکر شد که دانشگاه‌های آمریکا شیوه‌های بسیار زیادی را در جهت استفاده از نتایج GRE به کار می‌برند، در برخی دانشگاه‌ها نتایج آزمون GRE در فرآیند پذیرش (Admissions) فرمالیته و تشریفاتی است، در حالی که در برخی موسسات پژوهشی و دانشگاهی نتایج آزمون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌تر‌ین بخش‌ها در فرآیند پذیرش است.

ثبت‌نام در آزمون GRE

با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان، اطلاعات مربوط به ددلاین آن دانشگاه را استخراج کنید. توصیه ما این است که با فاصله چند ماه از ددلاین در این آزمون ثبت نام کنید تا اگر در آزمون اول نمره مطلوب را کسب نکردید، فرصت زمانی مناسبی برای شرکت مجدد در آزمون را داشته باشید.

ریپورت نتایج آزمون GRE General

۱۰ تا ۱۵ روز بعد از آزمون نتیجه رسمی در حساب کاربری داوطلب در سایت ETS و همچنین ارسال گزارش (Report) آن، انجام می‌گیرد. در نظر داشته باشید، زمانی که نتیجه آزمون شما اعلام می‌گردد، از سوی ETS ایمیلی نیز مبنی بر اعلام نتیجه و ریپورت نمره آزمون فرستاده می‌شود.

شما پیش از شرکت در آزمون حق ارسال چهار نمره را به صورت رایگان خواهید داشت و برای هر ارسال دو حق انتخاب خواهید داشت که این انتخاب می‌تواند بین گزینه‌ی ارسال آخرین نمره و یا همه ی نمره‌ها متغیر باشد.
اگر پس از شرکت در آزمون تصمیم به ارسال نمره‌ی خود داشته باشید می‌بایست هزینه‌ی ارسال را پرداخت نموده و از سه حق انتخاب برای هر ارسال بهره مند شوید که شامل ارسال آخرین نمره، ارسال همه نمرات و یا ارسال هر نمره‌ای که مورد نظرتان باشد است.

اعتبار نمره آزمون GRE General

براساس اطلاعات مندرج در وب سایت ETS اعتبار نتیجه آزمون جی آر ای تا 5 سال می‌باشد.

Percentage و مفهوم آن در نمره آزمون GRE

بر خلاف تافل و ایلتس که به شما نمره ی مطلق می دهند، آزمون GRE به شما نمره ی نسبی می دهد، به این معنا که موقعیت نسبی شما را نسبت به تمامی شرکت کنندگان به صورت صدک (percentile) اعلام میکند و از این جهت شبیه آزمون ورودی دانشگاه ها در ایران است. صدک نباید با درصد اشتباه گرفته شود. مثلا اگر شما در صدک 70 قرار گرفته باشید به این معناست که عملکرد شما از 70% شرکت کننده ها بهتر بوده است در حالی که ممکن است درصد شما هر عددی باشد (مثلا 84% که نشان می دهد شما به 84% سوالات پاسخ درست داده اید).
پس Percentage نشان می‌دهد نمره این بخش شما، از چند درصد افراد شرکت کننده بهتر بوده است.

هزینه آزمون GRE

هزینه کلی آزمون عمومی GRE برابر با 205 دلار می‌باشد. هزینه این آزمون در بخش موضوعی نیز 150 دلار است. این هزینه از روش‌های مختلفی نظیر کارت‌های اعتباری بین‌المللی، چک معتبر، کوپن یونسکو، حواله دلاری کشور مورد نظر و یا خرید ووچر GRE قابل پرداخت می‌باشد.
رایج‌ترین راه پرداخت هزینه آزمون GRE در ایران، خرید ووچر است. با خرید ووچر، در مرحله پرداخت وجه می‌بایست کد ووچر خریداری شده خود را وارد نمایید.
از مراکز تهیه ووچر در ایران می‌توان به سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد.
در صورتی که نیاز به تغییر زمان آزمون داشته باشید، می‌بایست هزینه‌ای معادل 40 دلار بابت انجام این فعالیت پرداخت کنید؛ همچنین در صورتی که حداقل 7 روز قبل از تاریخ آزمون اقدام به لغو آزمون کنید، تا 60 دلار از پول خود را پس خواهید گرفت.

مراکز برگزاری GRE در ایران

در ایران تنها تعداد محدودی از مراکز در شهرهای مختلف اقدام به برگزاری انواع آزمون‌های GRE کرده‌اند. آزمون Subject جی آر ای در ایران تنها توسط سازمان سنجش و دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود؛ اما برای شرکت در آزمون اصلی GRE یعنی آزمون General، تعداد 11 مرکز فعال در ایران در دسترس می‌باشد.
مثل سازمان سنجش، موسسه فرهنگی علامه سخن، موسسه آموزشی معرفت، موسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان

منابع آزمون GRE

برای آمادگی بهتر در قسمتQuantitative Reasoning می‌توانید از ویدیو‌های معرفی شده در سایت ETS که برای این بخش در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. همچنین کتاب GRE Math Bible یکی از بهترین منابع جهت آمادگی در بخش Quantitative Reasoning است.
برای قسمتVerbal Reasoning نیز از کتاب چند جلدیOfficial GRE® Verbal Reasoning Practice Questions می‌توانید بهره ببرید. کتاب ACE The GRE Writing Assessment جهت آمادگی بهتر برای قسمتAnalytical Writing توصیه می‌گردد.
یکی از منابع مهم که می‌توانید از وب‌سایت ETS دانلود کنید، نرم افزاری با نام PowerPrep است. این نرم افزار در برگیرنده‌ی دو آزمون است که کاملا مشابه آزمون GRE General است.
منابع جامع:
1. Magoosh GRE Videos
2. The Official Guide to the GRE Revised General Test
3. Manhattan 5 lb. Book of GRE Practice Problems
4. PowerPrep and PowerPrep PLUS
5. Magoosh GRE Book
6. Barron’s 6 GRE Practice Tests
منابع لغت:
1. Barron’s Essential Words for the GRE
2. Magoosh Vocabulary Flashcards
3. Barron’s 1100 Words You Need to Know
4. Manhattan 500 Essential Words – GRE
5. Manhattan 500 Advanced Words – GRE
6. Verbal Advantage
7. Word Smart
منابع مخصوص بخش وربال:
1. Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions
منابع مخصوص بخش کوانت:
1. Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
2. Magoosh Very Hard Questions
3. Nova’s GRE Math Bible
منابع مخصوص بخش نگارش:
1. ETS Pool of Issue and Argument
2. GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
3. On Writing Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction
4. The Elements of Style

مقالات مرتبط

درباره فاند بیشتر بدانید؛ روش های دریافت فاند

فاند یا کمک هزینه‌ها معمولا در ازای انجام کار و تعهداتی خاص ، شایستگی خاص ، یا نیاز مالی متقاضی به دانشجو تعلق می‌گیرد. دریافت فاند از دانشگاه‌ها ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مساله برای تحصیل در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود و تقریبا همه دانشجویان در طول دوره پذیرش خود، علاوه بر اعتبار خود دانشگاه، امكان برخورداری از فاند در كل طول دوره تحصیلی را در نظر می‌گیرند.

معرفی نرم افزار متلب MATLAB

اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مند باشید، مطمئنا بارها نام نرم‌افزار متلب را شنیده‌اید. متلب (Matlab) نام یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم و هم‌چنین یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی، تجسم و توسعه نرم‌افزارهای تجاری است.

پاسخ